GC16 SR CQB EGC-016-SRS-BNB-SCM Rifle
GG GC16 SR CQB EGC-016-SRS-BNB-SCM Rifle has a Total length of 745mm with overall weight 2575g· Its bearings is 8mm with powerful Motor: 25000rpm.
Save
R 5,966
Regular price
R 7,599
Save
21%
1 in stock
Description
Description of GC16 SR CQB EGC-016-SRS-BNB-SCM Rifle
Model: GC16 SR CQB
G&G reference: EGC-016-SRS-BNB-NCM
Body: Metal
Handguard: Hard anodized CNC
Total length: 745mm
Overall Weight of rifle: 2575g
Bearings / bearings: 8mm
Motor: 25000rpm
Barrel Internal: Brass 205mm (diameter 6.08mm)
Hop Up Chamber: Plastic
Charger: 300R
Velocity: 328fps/1 joule
Type: AEG
Blowback: No
Wiring of rifle: 18 AWG
Cylinder: Copper
Cylinder head: Plastic
Head piston: Plastic
Electronic trigger: Yes
MOSFET: Yes
Spring guide: Metal with bearing
Check Out Our Other G&G products!
Manufacturer Website.
Warranty
Warranty
Reviews
Shipping
South Africa: 1-3 Days
Free Shipping Over R2000
Shipping From R60
International: 2-5 Days
GUNMANSA BLANK GUN Retay Mod 92 Black Blank/Pepper Gun (Semi Auto|15+1|9mm PAK) - GSA
LEË GEWERE
GUNMANSA Snowpeak B2 Air Rifle Combo (Break Barrel|500 FPS|7.5J|109cm|2.8kg|4.5mm)
JAG / PCP / LUGGEWERE
GUNMANSA 200m Night Vision Scope With Wide Angle Screen 1280x800
OMVANG / OPTIKA / MOUNTE
GUNMANSA GAS GUN Ballistic 12g CO2 Gas Canister
LUGSAGTE GEWERE
GUNMANSA Crosman Pioneer Airbow BABPNBX
KRUISBOOIE
GASGISTERE
PAINTBAL GEWERE
TACTICAL GEAR
GUNMANSA Soft Armour Level 2/3A Dyneema X2
KOELBEWYS PANSERS / DRAERS / RIGS
GUNMANSA Victorinox Mini Screwdriver VA.3643
KNIVES
HOLSTERS GUNMANSA
HOLSTERS
MAGAZINES
GUNMANSA V-SPORT EXTRA LOUD 9mm P.A.K BLANK CARTRIDGES (50) Ammo
AMMUNISIE / TYDSKRIFTE / KANISTERS
GUNMANSA Man Kung 3pc 4 Blade Broadhead Arrowhead MK-4BAL
BOOGSKIET
GUNMANSA Spyder Victor Paintball Gun Combo (Semi Auto|CO2|HOP|350 FPS|28J|.68 CAL) - GSA
COMBOS
GUNMANSA Gel Blaster – 10 000 Gellies Refill Pack – Blue – GS-1001-BL
OTHER GUNS
GUNMANSA Everki EKP119, Backpack case, 40.6 cm (16"), 1.5 kg